• شماره ملی استاندارد و اصالت کالا 10001517
 • کد استاندارد شرکت جهت استعلام 8509087845

وبلاگ

آتش سوزی خودرو

همیشه در اتومبیل خود یک کپسول آتش نشانی داشته باشید . این کپسول علاوه بر اینکه ممکن است مورد استفاده خودتان قرار بگیرد ، در هنگام مواجهه با یک خودروی آتش گرفته نیز میتوانید وارد عمل شده و کمک کنید .
معمولا آتش سوزی خودرو از قسمت موتور شروع میشود پس به هیچ وجه برای خاموش کردن موتور کاپوت را بالا نزنید چون اینکار باعث رسیدن هوا به آتش و تشدید آتش سوزی می شود .

به جای اینکار سعی کنید آتش را از وسط گلگیر و لاستیک و یا از جلو پنجره و یا جای دیگر که به موتور راه دارد توسط کپسول خاموش کنید.
اولین کار در هنگام آتش سوزی خودرو خارج کردن سرنشینها از خوردو به شکلی صحیح و بدون صدمه زدن به آنهاست .
اگر چند نفر برای کمک اقدام کرده اند سریع تقسیم کار نموده و در حالی که فردی مشغول خاموش کردن آتش است افراد دیگر به سرنشینها رسیدگی کنند.
در اکثر تصادفات افراد دچار مصدومیت گردن و مهره ها میشوند در این موارد باید بسیار با دقت عمل کرد.

بدون توجه به نوع تصادف و میزان مصدومیت حتما به گردن مصدوم آتل ببندید و اگر چنین وسیلهای ندارید و دوره کمکهای اولیه نگذراندهاید و نسبت به کمکهای اولیه بی اطلاع هستید ، عاقلانه ترین کار این است که مصدوم را تکان ندهید و تا رسیدن آمبولانس اجازه ندهید کسی مصدوم را تکان دهد.
تنها بستن آتل و ممانعت از حمل مصدوم توسط افراد نا آگاه احتمال زنده ماندن مصدوم را به میزان ۸۰٪ افزایش میدهد. تنها در صورتی فرد زخمی را از اتومبیل خارج کنید که خطر آتش سوزی وجود دارد . سپس میتوانید اعمال زیر را انجام دهید.

صحبت کنید
سعی کنید با فرد مصدوم صحبت کنید حرفهایی مانند “ اسمت چیه؟ چی شد؟ ” علاوه بر اینکه میتواند مانع بیهوشی شود برای حادثه دیده ایجاد روحیه میکند و همچنین تا رسیدن آمبولانس میتوانید از بعضی اطلاعات مهم آگاه شوید.

در هنگام انجام این کارها برای جلوگیری از فلج شدن باید بر گردن مصدوم آتل یا حائل بسته باشید و با نگه داشتن پیشانی مانع حرکت گردن شوید.

اگر فرد زخمی به سوالهای شما جوابهای منطقی میدهد از او در رابطه با صدمات بدنی سوال کرده و هنگام رسیدن گروه امداد با مطلع کردن آنها باعث تسریع و بهبود امداد رسانی شوید.

اگر فرد به سوالها جوابهای منطقی میدهد ولی حروف را کش میدهد نشانه خونریزی مغزی است.

نگاه کنید و تشخیص دهید
اگر زخمی به سوالات جواب نمیدهد و بیهوش است وضعیت بدنی او را بررسی کنید.
آیا نفس میکشد؟ قفسه سینه بالا و پایین حرکت میکند ؟ برای فهمیدن این امر باید لباسهای بالای او را ببرید.
برای مشاهده حرکت مردمک چشم اگر چراغ قوه دارید به چشمان او نور بیندازید و اگر چراغ قوه ندارید پلکهای او را چند لحظه بسته و دوباره باز کنید.
چنانچه مردمک چشم با نور کوچک می شود نشانه سالم بودن مغز اوست . چنانچه فرد مصدوم قبل از حادثه مورفین و یا سایر مواد مخدر و یا الکل زیادی مصرف کرده باشد و یا از داروی چشمی atropin استفاده کرده باشد واکنش مردمک چشم اشتباه بر انگیز خواهد بود .
بارزترین علامت عدم تپش قلب کبود شدن بدن و لبهاست (بخصوص داخل و پشت لبها)

نبض
بهترین جا کنترل نبض گردن است و کنترل نبض دست روش مطمئنی نیست. اگر محل نبض را در گردن نمیدانید ابتدا محل نبض در گردن خود را بیاید.

سایر علائم حیات
با فشار دادن قسمت نرم گوش و یا فشار دادن ناخنهای انگشت و یا فشار دادن نوک سینه در مردان واکنش مصدوم به درد را کنترل کنید.
ناخن دست مصدوم را با ۲ انگشت فشار دهید این کار باعث سفید شدن ناخن می شود و وقتی شما انگشت خود را برداشتید باید دوباره رنگ ناخنها سرخ شود که این امر نشانه جریان خون و تپش قلب است .
روش دیگر گوش کردن به تنفس مصدوم است.

۱-تقاضای کمک کنید
معمولا افراد هنگام مشاهده تصادفات رانندگی سریعا با پلیس ۱۱۰ تماس می گیرند ولی توجه کنید که ابتدا باید با اورژانس تماس گرفت ( تلفن اورژانس: ۱۱۵) چرا که تماس پلیس با آمبولانس باعث تلف شدن زمان بیشتری میشود و چه بسا برای یک مصدوم چند ثانیه تعیین کننده باشد.
همچنین اورژانس وظیفه دارد بعد از دریافت گزارش تصادف و ارسال آمبولانس پلیس را مطلع کند. در هنگام تماس با اورژانس همه موارد از قبیل آدرس دقیق، نوع حادثه، تعداد مصدومین، جنسیت و سن افراد مصدوم و وضعیت عمومی آنرا را اطلاع دهید.

۲- باعث بروز تصادف دیگری نشوید
در این مواقع کارهایی که انجام میدهید علاوه بر حفظ جان مصدومین باید سلامت شما را نیز تامین کند.
*قبل از مداخله اتومبیل خود را در محل مطمئنی متوقف نموده و فلاشرها را روشن کنید.

 • دقت کنید که لباسی بر تن داشته باشید که رانندگان را متوجه شما کند ( لباس شبرنگ بهتر است ) در غیر اینصورت ممکن است شما نیز دچار سانحه شوید و اگر لباس شما رنگ مناسبی ندارد لباس سفید زیر را در آورده و بر روی لباس بالایی بپوشید .
 • علامت خطر را بر روی جاده بگذارید و از کسی که لباس او نیز برای رانندگان به راحتی قابل رویت است بخواهید در فاصله مناسب از محل حادثه رانندگان را از وقوع حادثه مطلع کند.

۳-وضعیت را بررسی کنید
در هنگام حضور در محل حادثه وضعیت را بررسی کنید چرا که بسته به شرایط ممکن است اولین اقدام متفاوت باشد. به فرد حادثه دیده آتل گردن ببندید و اگر آتش سوزی وجود ندارد او را تکان ندهید.

ادامه تنفس
عمل احیا را فقط کسانی میتوانند انجام دهند که در این رابطه آموزش دیده باشند ، پس اگر روش عملی تنفس مصنوعی و احیاء قلبی را به طور عملی انجام ندادهاید وظایف شما در اینجا خاتمه مییابد .
و سعی در انجام اینکار نکنید و منتظر رسیدن آمبولانس باشید ، کارهای دیگری که شما انجام دادهاید کمک موثری به گروه امداد و تسریع امداد رسانی خواهد کرد.

منبع: ایمن تیام سپاهان

برچسب گذاری شده : / /

راهنمای خرید کپسول آتش نشانی

متاسفانه سالانه حوادث و سوانح آتش سوزی زیادی در کل کشور به وقوع می پیوندد که تلفات جبران ناپذیری از خود به جای می گذارد، طبق اعلام ایسنا سالانه 180 هزار نفر دچار سوانح سوختگی می شوند که از این تعداد 30 هزار نفر دچار سوختگی شدید شده و 3 هزار نفر سالانه جانِ خود را در اثر سوختگی از دست می دهند.وقتی منشأ اصلی این بحران را ریشه یابی می کنیم متوجه می شویم که نبودِ امکانات و آموزش کافی در این خصوص مسببِ این اتفاقات ناگوار می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مطلبی در خصوص راهنمایی برای انتخاب کپسول آتش نشانی متناسب با فضا، شرایط و موقعیت های مختلف برای شما عزیزان منتشر کنیم.

راهنمای خرید کپسول آتش نشانی و هر آنچه باید بدانید

کپسول های حاوی آب
کپسول های آتش نشانی بر پایه آب برای خاموش کردن آتشِ موکت، فرش و مبلمان مناسب هستند. ولی در شرایطی که قصد خاموش کردنِ مایعات آتش زا یا روغنِ خوراکیِ مشتعل را داشته باشید خطرناک هستند و استفاده آنها اصلا توصیه نمی شود. این نمونه کپسول بهتر است که در اتاق خواب و اتاق پذیرایی نگداری شود، به خصوص اگر سیگار استعمال می کنید. اما این نمونه اصلا برای آشپزخانه ها گزینه ی خوبی نیست.

کپسول های حاوی کف
این نمونه از کپسول های آتش نشانی بیشتر برای چوب، مایعات اشتعال زا مثل الکل و بنزین قابل استفاده است؛ ولی برای استفاده در آشپزخانه و آتش سوزی هایی که در اثرِ برق (اتصال کوتاه وسایل و…) استفاده ای ندارند. پیشنهاد می شود که این وسیله ی کارآمد را در پارکینگ خانه ی خود نگهداری کنید.

کپسول های CO2
این کپسول ها برای مایعاتِ مشتعل و آتش سوزی های در اثر برق بسیار کارآمد و موثر می باشد. ولی برای استفاده در آشپزخانه ها و یا مبلمان هایی با روکشِ چرم مناسب نمی باشد.

کپسول های پودر خشک
از این کپسول برای مهار آتش های وسیع در سطح خانه استفاده می شود. از این نمونه کپسول به راحتی می توان برای خاموش کردنِ انواع پارچه، چوب، مایعاتِ اشتعال زا، گاز های اشتعال زا و آتش سوزی های در اثر الکتریسیته. البته لازم به ذکر است که از این نمونه کپسول نمی توان در آشپزخانه و آتش سوزی هایی که منشأ آن ها چربی های غذا ها و روغن باشد استفاده کرد و شما همچنان هم باید برای آشپزخانه ی خود وسیله ی دیگری برای خاموش کردن آتش استفاده کنید.

کپسول مواد شیمیایی خیس شده
از این محصول میتوان برای خاموش کردنِ انواع روغنها مانند روغن های پخت و پز استفاده کرد؛ ولی باید مراقب باشید چون استفاده از این کپسول ها برای خاموش کردنِ آتش سوزی های در اثر برق یا گازهای اشتعال زا خطرناک است. پیشنهاد می شود که این کپسول را در آشپزخانه یا اتاق پذیرایی نگهداری کنید و از قرار دادن آن در پارکینگ منزل خود، خودداری کنید.

پتو های مخصوص خاموش سازی آتش
این وسیله ی کارآمد در آشپزخانه ها و آتش های متمرکز و در حجم کوچک استفاده می شود. این وسیله ی کارآمد سریع ترین راه برای خاموش کردن آتش سوزی های کوچک است؛ همچنین می توان برای خاموش کردن افرادی که لباس هایشان آتش گرفته از این وسیله استفاده کرد.
بهترین راه برای حفظِ جان و مالِ خود و خانوادۀ تان قرار دادن ابزار های کار آمد و مناسب برای محل های مختلف؛ سر جای خودشان است. در این صورت به راحتی در صورت بروز حادثه این امکان را دارید که در زمانِ مناسب، عکس العمل مناسب را انجام دهید. پس نگهداری یک پتوی مخصوص خاموش سازی آتش یا یک کپسولِ حاوی مواد شیمیایی در اتاق پذیرایی یا آشپزخانه و نگهداری یک کپسول پودر خشک در انبار یا پارکینگ منزل؛ می تواند از بروز حوادثِ جبران ناپذیری جلوگیری کند.

بنابراین همانطور که بیان شد قبل از خرید کپسول آتش نشانی باید با انواع آتش آشنایی کامل داشته باشید. تا بتوانید بهترین نوع کپسول را انتخاب نمایید. بنابریان برای تشخیص گدگذاری بر روی کپسول آتش نشانی انواع مواد سوختی را شرح خواهیم داد.

طبقه A : این نوع آتش سوزی شامل مواد خشک مانند چوب، کاغذ، کاغذ، پلاستیک و هر آنچه که لا سوختن خود خاکستر بر جایی بگذارد.
طبقه B : سوخت دراین نوع آتش سوزی شامل مواد نفتی و اشتعال زا می باشد
طبقه C : این نوع آتش سوزی شامل گاز، مایعات با تبخیر بالا (تغییر حالت سریع به گاز) و ترکیب آن ها می باشد.
طبقه D : مواد سوختنی در این نوع آتش سوزی فلزاتی هستند که به راحتی اکسید می شوند مانند منیزیوم و پتاسیوم
طبقه E : این نوع حریق با نام حریق های الکتریکی نام گذای می شود.

بنابراین با توجه به انواع آتش سوزی و مواد قایب احتراق:

 • خاموش کننده ه حاوی آب، که بهترین گزینه برای آتش سوزی گروه A می باشد.
 • خاموش کننده ه حاوی کف و پودر مناسب، برای گروه آتش سوزی A و B میباشد.
 • خاموش کننده حاوی پودر مناسب، برای گروه آتش سوزی C میباشد.
 • خاموش کننده ه حاوی پودر مناسب، برای گروه آتش سوزی نوع A,B,C می باشد.
 • خاموش کننده ه حاوی پودر مناسب، برای اتش سوزی گروه D می باشد.
 • خاموش کننده ه حاوی گاز CO2، مناسب رای آتش سوزی گروه B و E میباشد.

کپسول چه سایزی انتخاب نماییم؟

فرم و شکل ظاهری کپسول ها به صورت استوانه ای می باشد که با توجه به نوع استفاده و کاربرد در اندازه های مختلفی تولید می شود. کپسول های سبک، بصورت دیواری و کپسول های بزرگ به صورت چرخدار هستند. کپسول های آتش نشانی بزرگ برای محیط های بزرگ کاربرد دارند.

اطلاعات درج شده بر روی بدنه کپسول

بر روی هر کپسول برچسبی قرار دارد که اطلاعاتی بر روی آتن قرار دارد اطلاعات موجود بر روی این برچسب شامل نام شرکت سازنده، نوع خاموش‌کننده، نوع حریق (…,A,B)، علامت استاندارد، وزن کپسول، تاریخ شارژ کپسول آتش نشانی ، گارانتی و تاریخ انقضا کپسول آتش نشانی می باشد، بعد از خرید نیز توجه داشته باشید که به صورت دوره ای باید کپسولهای آتش نشانی را بازدید و بررسی نمایید. اکر در مکان های بزرگ از کپسول آتش نشانی استفاده می کنید و تعداد کپسول ها نیز زیاد می باشد بهتر است از یک شرکت بخواهید که به صورت دوره ای کپسول ها را بازرسی و تست نماید تا در زمان استفاده قابلیت عملیاتی را داشته باشد.

منبع: آتش مهار البرز – با کمی تصحیح مطالب

برچسب گذاری شده : /

استاندارد نصب کپسول های آتش نشانی

یکی از مواردی که باید در مورد ایمنی و امنیت ساختمان رعایت کنید، محل نصب کپسول آتش نشانی است. کپسول های آتش نشانی باید طوری نصب شوند که در مواقع اضطراری بتوانید به راحتی به انها دسترسی داشته باشید و در زمان آتش سوزی از آنها استفاده کنید.
نصب کپسول آتش نشانی در مکان استاندارد به شما کمک می کند که در زمان خطر واکش بهتری از خود نشان دهید و احتمال موفقیت خود را برای خاموش کردن آتش بالا ببرید، پس مهم است که آنها را کجا نصب کنید.

زمان نصب کپسول های آتش نشانی باید به نکات زیر توجه کنید تا تجهیزات اطفاء حریق خود را طبق استاندارد نصب کنید.

محل مناسب نصب کپسول آتش نشانی در ساختمان کجاست؟
طبق استاندرد NFPA ارتفاع کپسول های آتش نشانی که وزن آنها کمتر از 18 کیلوگرم است باید به گونه ای نصب شوند که سر خاموش کننده ی آنها حد اکثر 1.5 متر از زمین فاصله داشته باشند.
خاموش کننده هایی که وزن آنها بیش از 18 کیلوگرم باشد باید طوری نصب شوند که سر خاموش کننده در ارتفاع بالای 1 متر از سطح زمین قرار گرفته باشد.
کپسول آتش نشانی نزدیک در ورودی و خروجی نصب شود و جایگاه آن طوری باشد که در معرض دید باشد.
کپسول های آتش نشانی باید در مکانی نصب شود که صدمه نبینند.
دقت کنید که کپسول ها در فضای باز و در تابش مستقیم نور خورشید،برف یا باران قرار نگیرند.
محل نصب آن دور از مواد اشتعال زا و خطرناک باشد.
در یک ساختمان بزرگ کپسول ها را طوری پخش کنید که دسترسی به آنها برای همه راحت باشد.
در کنار هر کپسول حتما دستورالعمل آنرا قرار دهید.
کپسول آتش نشانی خود را به طور منظم، سالیانه شارژ و سرویس کنید.
زمانی که قصد نصب خاموش کننده بر روی دیوار را دارید، حتما از بست های مخصوص استفاده کنید.


ارتفاع استاندارد نصب کپسول آتش نشانی
با توجه به اینکه از چه نوع کپسول آتش نشانی در منزل، آپارتمان و… خود می خواهید استفاده نمایید. ارتفاع استاندارد نصب کپسول آتش نشانی متفاوت خواهد بود اما بر اساس استانداردNFPA، خاموش کننده هایی که دارای وزن کمتر از 40 پوند یا 18 کیلوگرم می باشد باید در ارتفاعی نصب شود که سر خاموش کننده از روی زمین در ارتفاع 1.5 قرار گیرد. اما خاموش کننده هایی که وزن بیش از 18 کیلوگرم دارند باید خاموش کننده در ارتفاعی نصب شود که سر خاموش کننده در ارتفاع یک متری از کف نصب شود. سایر خاموش کننده و کپسول های اتش نشانی به هر صورتی که نصب می شوند و یابه صورت سیار هستند باید در ارتفاع 10 سانتی متری از کف زمین قرار گیرد.

چطور تعداد کپسول های خود را حساب کنیم؟

استاندارد تعیین تعداد کپسول آتش نشانی به چه صورت می باشد؟ وقتی قصد دارید تعداد کپسول های آتش نشانی خود را محاسبه کنید، اولین کار این است که باید مواد سوختنی موجود در محیط مورد نظر خود را شناسایی کنید.

به طور کلی می توان گفت برای محاسبه میزان مواد خاموش کننده باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

محاسبه ی سطح کارگاه
تعیین دانسیته مواد سوختی
تعیین مکان از نظر میزان حریق
تخمین حداکثر سطح احتمالی حریق
تعیین ارزشی کالاها و دستگاه ها
تعیین فاکتور خاموش کنندگی
بعد از در نظر گرفتن عوامل بالا که جزءاستاندارد تعیین تعداد کپسول آتش نشانی می باشد با استفاده از فرمول متداول زیر استفاده کنید تا تعداد کپسول مورد نظر خود را به دست آورید:

مساحت محیط مورد نظر تقسیم بر متراژی که یک کپسول تقریبا پوشش میدهد (حدود 20 متر متداول است)

مثلا کارگاهی 100 متر مساحت دارد (100 تقسیم بر 20 مساویست با 5 عدد کپسول) که این محاسبه بنا به میزان مواد موجود، میزان فراگیری آتش آنها، و نوع انتخاب کپسول متفاوت است

فاصله استاندارد کپسول آتش نشانی از یکدیگر چقدر است؟
همانور که بیان کردیم فاصله کپسول آتش نشانی جهت نصب بر روی دیوار با توجه به نوع کپسول تعیین می شود. اما با توجه به مساحت و نوع کپسول آتش نشانی که انتخاب می کنید فاصله استاندارد کپسول آتش نشانی از یکدیگر متفاوت است. مثلا اگر از کپسول های آتش نشانی کوچک استفاده می کند و مقدار مواد قابل اشتعال در کارگاه زیاد است بدون شک فاصله کپسول های آتش نشانی از یکدیگر باید کمتر باشد.

فاصله استاندارد خاموش کننده های نوع آتش A (چوب و مواد سوختنی) 75 فوت می باشد. (هر فوت تقریبا 0.3 متر است)

فاصله استاندارد خاموش کننده های نوع آتش B (مواد نفتی و…) و C ( گازها و …) 50 فوت می باشد.

فاصله استاندارد خاموش کننده های نوع آتش E (الکتریکی) با توجه به سایرکپسول های قرار گرفته در محیط تعیین می شود.

فاصله استاندارد خاموش کننده های نوع آتش D ( فلزهای قابل اکسید) 75 فوت می باشد.

توجه داشته باشید با توجه به محیط و مواد سوختنی که در آن قرار دارد این میزان فاصله کپسول های آتش نشانی از یکدیگر می تواند متغیر باشد.

منبع: آتش مهار البرز – کمی تصحیح مطالب

برچسب گذاری شده : / /

کپسول آتش نشانی مناسب برای حریق الکتریکی کدام است؟

داشتن آگاهی همواره یکی از مهمترین بخش های مقابله با حوادث و به خصوص حوادث آتش سوزی می باشد چرا که تلاش برای خاموش کردن آتش در حالی که هیچ آگاهی از نوع آتش ندارید ممکن است که برای شما خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. آتش سوزی هایی که در اثر الکتریسیته، مواد شیمیایی و یا در اثر سوختن مایعات اشتعال زا بوجود آمده اند همیشه افراد نا آگاه را به کام حوادث بدتری کشیده اند. شما باید بدانید که هر نوع آتش سوزی دارای دستورالعمل های خاصی برای پیشگیری است و اگر شما طبق آن دستور العمل ها پیشروی کنید می توانید حادثه را با کمترین تلفات جانی و مالی پشت سر بگذارید

حریق الکتریکی کدام یک از انواع آتش است؟
حریق الکتریکی همانطور که در مطلب کلاس های آتش توضیح دادیم، در دسته بندی جریق نوع E قرار می گیرد و برای خاموش کردن آن باید از کپسول آتش نشانی مخصوص استفاده کنیم و صد البته از ویژگی های حریق الکتریکی یا همان آتش سوزی نوع E با خبر باشیم.

آتش سوزی نوع E چیست؟
آتش سوزی که در اثر الکتریسیته باشد، حریق کلاس E نام دارد، این حریق ممکن است در اثر مشکلات سیم کشی، سیم برق آسیب دیده و آمپر اضافی بوجود بیاید و باعث آتش سوزی شود. همچنین وسایل الکتریکی هم در معرض این نوع آتش سوزی هستند. وقتی یک وسیله برقی مانند وسایل آشپزخانه، کامپیوتر و بقیه وسایل الکتریکی دچار آتش سوزی می شود منشاء این آتش سوزی جریان برق و حرارت یا جرقه ای است که از آن بوجود آمده.

از چه کپسول آتش نشانی نباید برای خاموش کردن حریق الکتریکی استفاده کنیم؟
کپسول آتش نشانی آب و گاز یا کپسول آتش نشانی فوم دو گزینه بسیار بد و نامناسب برای مقابله و اطفاء حریق آتش سوزی های الکتریکی هستند و ممکن است که باعث بروز خسارات بسیاری برای شما شوند. دلیل این موضوع هم بسیار ساده است، ساختار خاموش کننده این کپسول های آتش نشانی دارای آب است و آب هم رسانای برق می باشد و استفاده از این کپسول ها باعث برق گرفتگی شما خواهد شد.

نحوه خاموش کردن آتش سوزی الکتریکی

زمانی که شما با یک آتش سوزی کلاس E مواجه می شوید اولین کاری که انجام می دهید این است که ماده در حال سوختن را (که در اینجا جریان برق است) از منبع (که می تواند پریز باشد) جدا می کنید تا از تلفات بیشتر جلوگیری کنید، چون ممکن است که آتش سوزی به سایر قسمت های هم سرایت کند. سپس از کپسول های آتش نشانی کلاس E که در ادامه بیشتر در خصوص آنها توضیح خواهیم داد برای خاموش کردن آتش استفاده می کنید.
از طرفی اگر از قطع بودن برق اطمینان حاصل کرده اید می توانید از سایر کپسول های آتش نشانی مخصوص خاموش کردن آتش سوزی نوع A استفاده کنید.فقط به یاد داشته باشید که استفاده از این نمونه کپسول ها باعث می شود که آب به وسیله برقی یا الکترونیکی شما نفوظ کند و باعث خرابی آن شود، پس به عبارتی می توان گفت که این روش برای زمانی جوابگو است که شما مطمئن باشید که آتش سوزی در اثر برق به طور کلی وسیله الکتریکی شما را نابود کرده است.

کدام یک از کپسولهای آتش نشانی برای حریق الکتریکی مناسب است؟

زمانی که شما قصد خاموش کردن حریق نوع E را دارید در اصل باید یکی از عواملی که باعث پایدار ماندن آتش می شود (اکسیژن، ماده سوختنی و حرارت) را از بین ببرید. کپسول آتش نشانی Co2 با حذف اکسیژن از مثلث آتش می تواند آتش سوزی مورد نظر شما را خاموش کند، از طرفی گاز دی اکسید کربن که در کپسول آتش نشانی موجود است، بعد از خروج از نازل بسیار سرد می باشد و همین موضوع هم کمک می کند که آتش سوزی شما راحتتر خاموش شود.
همچنین شما می توانید برای خاموش سازی این نوع آتش سوزی ها از کپسول آتش نشانی پودر شیمیایی استفاده کنید. نحوه عملکرد این کپسول ها به این صورت است از رسیدن اکسیژن به ماده سوختنی جلوگیری می کند.
نکته ای که باید در خصوص استفاده از کپسول آتش نشانی باید در نظر داشته باشید این است که از آنها به صورت صحیح استفاده کنید.

راههای پیشگیری از حریق الکتریکی (آتش سوزی کلاس E)

همیشه و در همه موارد، پیشگیری بهتر از درمان است. در خصوص آتش سوزی نیز این موضوع کاملا صدق می کند و در صورتی که شما اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آتش سوزی را انجام داده باشید، دیگر لازم نیست خود را در شرایط سخت و نفس گیری مقابله با آتش سوزی قرار دهید.
در ادامه موارد و نکاتی که رعایت کردن آنها به پیشگیری از آتش سوزی کلاس E کمک می کند را با هم مرور می کنیم:

 • از آنجایی که بیشترین آمار حریق الکتریکی در لوازم خانگی بوده است، پس هر چند مدت یک بار سلامت الکتریکی وسایل خانه خود را بررسی کنید.
 • اگر به تازگی به یک خانه نقل مکان کرده اید سیستم سیم کشی خانه را یک مرتبه به صورت کامل چک کنید.
 • مطمئن شوید که از پریز ها بیشتر از حد توان آنها توان نمی کشید و همچنین برق رسانی شما به وسایل الکتریکی به صورت استاندارد و اصولی انجام می شود.
 • همیشه کپسول های آتش نشانی مورد استفاده برای خاموش کردن آتش سوزی های کلاس E را در دسترس قرار دهید و به صورت مرتب آن ها چک کنید تا از سالم بودن آنها مطمئن باشید.

منبع: آتش مهار البرز – کمی تصحیح مطالب

برچسب گذاری شده : / / / / /

كپسول آتش نشاني 50 كيلوگرمي روناک و سپهر

قطر و ارتفاع: 300×750 ميليمتر
وزن: 70 کيلوگرم (80 کیلوگرم نوع بالن بغل)
طول پرتاب: 1.5 الي 6 متر
زمان تخليه: 15 الي 30 ثانيه
نوع مواد خاموش كننده: پودر خشك شيميايي ABCو BC (و ديگر مواد استاندارد بنا به سفارش) با نيروي محركه گاز ازت (گاز CO2 در نوع بالن بغل)
موارد مصرف: پارکینگها، شوفاژخانه ها، انبارها، کارخانجات مواد شیمیایی، پمپ بنزینها و پالایشگاهها

برچسب گذاری شده : / / / /

كپسول آتش نشاني 25 كيلوگرمي روناک و سپهر

قطر و ارتفاع: 230×680 ميليمتر
وزن: 50 کيلوگرم (60 کیلوگرم نوع بالن بغل)
طول پرتاب: 1.5 الي 6 متر
زمان تخليه: 15 الي 30 ثانيه
نوع مواد خاموش كننده: پودر خشك شيميايي ABC یا BC (و ديگر مواد استاندارد بنا به سفارش) با نيروي محركه گاز ازت (گاز CO2 در نوع بالن بغل)
موارد مصرف: پارکینگها، شوفاژخانه ها، انبارها، کارخانجات مواد شیمیایی، پمپ بنزینها و پالایشگاهها

برچسب گذاری شده : / / / /

كپسول آتش نشاني 1 ليتري پروپروتئین و AFFF روناک

قطر و ارتفاع: 90×220 ميليمتر
وزن: 1.6 کيلوگرم
طول پرتاب: 1.5 الي 2.4 متر
زمان تخليه: 8 الي 15 ثانيه
نوع مواد خاموش كننده: آب به همراه مواد شیمیایی آتش نشانی همانند فوم پروتئین، AFFF (و ديگر مواد استاندارد بنا به سفارش) با نيروي محركه گاز ازت
موارد مصرف: وسايل نقليه سبک و دفاتر و مراکز کوچک عرضه مشتقات چوبی

برچسب گذاری شده : / /

كپسول آتش نشاني 2 ليتري پروپروتئین و AFFF روناک

قطر و ارتفاع: 120×250 ميليمتر
وزن: 3.3 کيلوگرم
طول پرتاب: 1.5 الي 2.4 متر
زمان تخليه: 8 الي 15 ثانيه
نوع مواد خاموش كننده: آب به همراه مواد شیمیایی آتش نشانی همانند فوم پروتئین، AFFF (و ديگر مواد استاندارد بنا به سفارش) با نيروي محركه گاز ازت
موارد مصرف: وسايل نقليه سبک و دفاتر و مراکز کوچک عرضه مشتقات چوبی

برچسب گذاری شده : / /